• Головна
  • Блог
  • Цільова аудиторія тексту: як розгледіти читача у перламутрових ґудзиках

Блог

Цільова аудиторія тексту: як розгледіти читача у перламутрових ґудзиках

Тема образу читача залишається актуальною. Автори часто пишуть «для себе», «про себе» та ігнорують інтереси кінцевого споживача тексту. 

Що саме хоче прочитати той, від кого ми очікуємо на дії. Це стосується копірайтингу для бізнесу та загалом контенту, який ми поширюємо щодня.

 

БАЧИТИ ОЧИМА ЧИТАЧА

 

Сутність ефективних комунікацій полягає в погляді на предмет очима читача. Під предметом ми розуміємо будь-які маркетингові продукти, до яких належать і копірайтингові тексти.

 

Наша мета — не вихваляти продукт чи себе, а зацікавити читача або спонукати його прийняти рішення про купівлю товару чи замовлення послуг. Базове правило копірайтингу для бізнесу я формулюю так: розмовляти з аудиторією мовою вигоди клієнта.

 

Під «клієнтом» розумію не свого замовника, а його клієнта. Того, кому адресований текст, кінцевого споживача.

 

Ми можемо розповідати про себе найяскравішими фразами, але залишити без відповіді ключове питання: що саме здобуде клієнт/покупець? Звісно, що в кожному випадку отримуємо різні відповіді.

 

Безпрограшним варіантом є «зняття болю». На мою думку, це виправдана увага. Ринок насичений пропозиціями, але дійсно якісні послуги отримати важко. Або стати власником саме того товару, який потрібен тут і зараз.

 

Пам’ятаєте халат із перламутровими ґудзиками?

 

Звісно, якби герою дійсно був потрібен халат, він би почав шукати варіанти. Наше завдання — йому ці варіанти запропонувати та мотивувати купити товар або послугу.

 

Тут вирішальну роль відіграє уміння бачити цільову аудиторію та дотримуватися «золотих стандартів» текстів, що привертають увагу:

 

  • конкретне та зрозуміле звернення;
  • перелік реальних послуг, які отримує клієнт;
  • чесні та чіткі переваги продукту чи послуг.

 

Головний чинник довіри — це щирість і повага до читача. Не намагання представити себе рятівниками Всесвіту або зробити пропозицію «найкращих товарів за найнижчою ціною». Обидва факти — брехня та маніпуляції.

 

Завжди знайдеться той, хто був першим і пропонує найкращу ціну (до речі, «найкращу» не означає нижчу…). Завжди є лідер ринку, і для того щоби мати сталу лояльну аудиторію не обов’язково нестися поперед планети. Головне — відчувати той самий біль читача та приходити на допомогу тут і зараз.

 

ЯК РОЗПІЗНАТИ СВОГО ЧИТАЧА

 

Ми завжди знаємо, до якої аудиторії звертаємося. Якщо ні, то ведемо бізнес або проект і геть не розуміємо, хто наша «ЦА», для кого працюємо. 15–20 років тому в розпорядженні маркетологів і PR-фахівців здебільшого були офлайнові інструменти. Ми отримували результати громіздких досліджень у товстеньких звітах. А в копірайтинг вкладали зовсім інші сенси.

 

Зараз усе набагато простіше: портрет читача можемо скласти на основі профілів і поведінки в соціальних мережах. Спираємося, передусім, на аналітику від маркетологів, але маємо можливість доторкнутися до аудиторії, дослідити її в «природному середовищі».

 

Після вечора в соцмережах отримуємо масив безцінної інформації про дійсну думку щодо продукту або послуги й інструменти для зняття «болю». Що це може бути:

 

  • Робота з запереченнями. Аналізуємо найбільш поширені сумніви та думаємо, як можемо заздалегідь передбачити відповідь у тексті.
  • Аргументація ціни. Докладно та послідовно обґрунтовуємо вартість, без використання слів «найкращий», «найдешевший» та іншого бездоказового шлаку.
  • Роз’яснення переваг. Найкраще за все використовувати живі приклади та наводити дійсні факти.
  • Робота з відгуками. За кожним правдивим відгуком стоїть конкретна людина та її клієнтський досвід.

 

Так поступово формується образ саме нашого читача. А далі діємо за порадами в попередньому блозі — починаємо писати листа зі зверненням до кінцевого користувача.

 

Наталія Казьоннова,

копірайтер Bee&RoOl